تفاوت آبمیوه‌ها با نوشابه‌های گازدار و نکتارها:

آبمیوه‌هایی که به‌صورت صنعتی تهیه می‌‌شود، چند دسته است. یک دسته آبمیوه‌های کامل است که گاهی با برچسب بدون افزودنی ارائه می‌شود و اعتماد به آن‌قدری مشکل است، اما اگر در ترکیبات مندرج روی بسته‌بندی آن 80 تا 90 درصد از آبمیوه طبیعی استفاده‌شده باشد، می‌توان به سالم و طبیعی بودن آن اطمینان کرد. در این آبمیوه‌ها از آب و شکر هم استفاده می‌شود، اما درصد آن کمتر است.

دسته دیگر نکتارهاست. درصد آبمیوه به‌کاررفته در آن حدود 40 تا 50 است و از رقیق‌سازی کنسانتره میوه یا آبمیوه غلیظ‌شده به همراه شکر، آب، اسیدهای مختلف و افزودنی‌های دیگر تهیه می‌شود و گاهی با آبمیوه طبیعی صنعتی اشتباه گرفته می‌شود.

نوع دیگر، آبمیوه‌های حاوی خرده میوه است. یک نوشیدنی که از اضافه کردن مقداری پوره یا تکه‌های درشت یا ریز میوه در مخلوط آب، شکر و اسانس به دست می‌آید و گرچه حاوی درصدی فیبر میوه است، اما به معنای کیفیت بالای آن نیست.

سایر نوشیدنی‌هایی هم که در بازار با نشان‌های غیر معروف وجود دارد و بخصوص در فویل‌های آلومینیومی پرشده، نوعی نوشابه میوه‌ای است. حداکثر حاوی 5 تا 7 درصد آبمیوه طبیعی بوده و بقیه حجمشان را آب، شکر، اسانس، اسیدسیتریک، مواد نگهدارنده و رنگی تشکیل می‌دهد.

این نوشیدنی‌ها یک شربت طعم دار به شمار می‌رود که فرق چندانی با نوشابه‌های معمولی ندارد و طعم و بوی اصلی میوه را نمی‌دهد و ارزش تغذیه‌ای چندانی نداشته و مصرف آن در طولانی‌مدت برای مصرف‌‌کننده مضر خواهد بود. این را هم بدانید پودر آبمیوه‌ها نیز یا خصوصیات نکتار آبمیوه را دارد یا همچون نوشابه میوه‌ای کاملاً سنتزی (مصنوعی) است.